مقاله درمورد اثرات نفت بر اقتصاد كشور و محيط زيست مناطق

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: ۱۲۷

 

اثرات نفت بر اقتصاد كشور و محيط زيست مناطق

نفت و اقتصاد

ميدان گازي جنوبي از اكتشافات شركت ملي نفت ايران و بزرگترين منبع گازي مستقل جهان است. وسعت اين مقدان ۹ هزار و ۷۰۰ كيلومتر مربع است. با توجه به وسعت ميدان گازي پارس جنوبي، توسعه آن در فازهاي مختلف در نظر گرفته شده و اراضي نزديك عسلويه كه در ۲۷۰ كيلومتري جنوب شرقي بوشهر قرار دارد، به عنوان منطقه ساحلي براي ايجاد تأسيسات خشكي و توسعه مرحله اين ميدان انتخاب شده است. ضمنا به منظور ايجاد تسهيلات بيشتر در اجراي فازهاي مختلف اين طرح و همچنين به منظور گسترش فعاليت‌هاي اقتصادي در محل اجراي طرح، ايجاد منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به تصويب شوراي عالي مناطق آزاد رسيده و ابلاغ شده است. ذخيره بخش مربوط به ايران كه طبق آخرين برآوردها حدود ۱۴/۱۳ تريليون متر مكعب و حدود ۷ درصد كل ذخاير گاز جهان و بالغ بر ۳۸ درصد ذخاير گازي كشور را به خود اختصاص داده، معادل ۱۷ هزار و ۱۰۰ ميليون بشكه است.

منطقه پارس جنوبي به سبب گستردگي بسيار به فازهاي متعددي تقسيم شده كه عمليات و بررسي‌هاي مورد نياز و در برخي موارد بهره برداري‌هاي به عمل آمده در برخي فازها انجام گرفته است. فازهاي ۱ تا ۱۱ با پيشرفت‌هاي مختلف در دست اقدام است و فازهاي بعدي كه بنا به برخي منابع تا ۲۸ فاز قابل گسترش است، در مراحل بعدي كار قرار دارند.

فاز يك

اجراي فاز يك طرح توسعه، ميدان به منظور استحصال روزانه ۲۵ ميليون متر مكعب گاز طبيعي، ۴۰ هزار بشكه ميعانات گازي و ۲۰۰ تن گوگرد است. اجراي قرارداد مذكور، اواخر سال ۱۳۷۶ به شركت پتروپارس واگذار و قرارداد آن به صورت بيع متقابل تنظيم شده است.

فازهاي ۲ و ۳

اجراي فازهاي ۲ و ۳ طرح توسعه ميدان به منظور استحصال روزانه ۵۰ ميليون متر مكعب گاز طبيعي، ۸۰ هزار بشكه ميعانات گازي و ۴۰۰ تن گوگرد است. اجراي قرارداد مذكور، اكتبر ۹۷ به كنسرسيوم شركتهاي توتال، پتروناس و گازپروم واگذار و قرارداد آن به صورت بيع متقابل تنظيم شد.

فازهاي ۴ و ۵

اجراي فازهاي ۴ و ۵ طرح توسعه ميدان به منظور استحصال ۵۰ ميليون متر مكعب گاز طبيعي در روز، ۸۰ هزار بشكه ميعانات گازي در روز، ۵/۱۰ ميليون تن گاز مايع در سال براي صادرات، ۷۱ ميليون فوت مكعب اتان در روز و ۴۰۰ تن گوگرد در روز است. اجراي قرارداد مذكور به مشاركت شركتهاي آجيپ و پتروناس در تاريخ ۶ مرداد ۱۳۷۹ واگذار و قرارداد آن به صورت بيع متقابل تنظيم شد. بر اساس مفاد پيمان، اجراي طرح.

فازهاي ۶ و ۷ و ۸

اجراي فازهاي، ۸ و ۷ و ۶ طرح توسعه ميدان به منظور استحصال ۸۰ ميليون متر مكعب گاز ترش در روز، ۱۲۰ هزار بشكه ميعانات گازي در روز و ۷۲ ميليون تن گاز مايع در سال است. اجراي قرارداد مذكور در تاريخ ۱۹ تير ۱۳۷۹ به شركت پتروپارس واگذار شد.

فازهاي ۹ و ۱۰

اجراي فازهاي ۹ و ۱۰ طرح توسعه ميدان عينا مشابه ۴ و ۵ است. مناقصه براي واگذاري قرارداد بيع متقابل با فاينانس در حال اجراست. اين دو فاز به منظور استحصال ۶/۵۶ ميليون متر مكعب در روز در نظر گرفته شده است كه در اين ميان ۵۰ ميليون متر مكعب در روز گاز طبيع، ۲ ميليون متر مكعب در روز گاز اتان، ۰۵/۱ ميليون تن در سال گاز مايع، ۸۰ هزار بشكه ميعانات گازي و ۴۰۰ تن گوگرد در روز خواهد بود.

فازهاي ۱۱ و ۱۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *